W praktyce wyposażenie warsztatu samochodowego powinno być uzależnione od rodzaju prac, które będą w nim wykonywane. Spore znaczenie ma także ich charakter – amatorski, profesjonalny czy półprofesjonalny. Jakie narzędzia warto wybrać do warsztatu samochodowego? Co w tym przypadku sprawdzi się najlepiej?

Klucze płaskie i nasadowe to podstawa

Każdy mechanik czy majsterkowicz musi mieć zawsze pod ręką klucze płaskie w różnych rozmiarach. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na jakość ic wykonania. Najpopularniejsze rozmiary to m.in. 6×7, 8×9, 12×13, 1×17, 10×11, 21×23, 14×15 czy 30×32 mm. Nietypowe klucze zazwyczaj należy dokupić do zestawu oddzielnie.

Bardzo istotne są ponadto klucze nasadowe. W tym przypadku bardzo istotna jest grzechotka, która ułatwia korzystanie z nasadek. Warto też mieć na uwadze niezbędne adaptery. Najlepiej sprawdzają się grzechotki o niewielkim skoku roboczym. Zdecydowana większość kluczy nasadowych jest wykonana ze stali chromowo-wanadowej.

Jakie narzędzia wybrać do warsztatu samochodowego? Kompresor!

Nie wszyscy wiedzą o tym, że za pomocą kompresora można łatwo zasilić sporo narzędzi – klucz udarowy, szlifierkę, wiertarkę itd. Warto postawić w tym przypadku na sprzęt naprawdę wydajny.

Kompresory podzielić można z uwagi na napięcie znamionowe oraz rodzaj. Zazwyczaj wykorzystywane są kompresory zasilane napięciem sieciowym i kompresory zasilane z gniazd trójfazowych. Te drugie są lepszym rozwiązaniem. Mają wyższą wydajność i są bardziej niezawodne w działaniu. Ich wadą jest to, że nie da się ich podłączyć w każdym miejscu. Wymagają bowiem gniazdek trójfazowych.

Do prac amatorskich przeznaczone są kompresory bezolejowe. Modele olejowe mają bardziej skomplikowaną budowę, co wynika z zastosowania pompy smarowanej olejem. Są one żywotne i bezawaryjne. Trzeba jedynie pamiętać o regularnej wymianie oleju. Warto przy tym stawiać na kompresory z dużym zbiornikiem.

Miernik napięcia – warto go mieć w swoim warsztacie!

Miernik napięcia zwany także woltomierzem przyda się nie tylko w warsztacie samochodowym do sprawdzania stanu naładowania akumulatorów, ale i w niejednym gospodarstwie domowym. Dobrze jest wybrać w tym przypadku urządzenie niewielkie rozmiarowo, mobilne i funkcjonalne. Powinno ono mierzyć różne wielkości elektryczne. Niektóre osoby są jednak zwolennikami większych mierników. Dobrej klasy sprzęt można zakupić za naprawdę stosunkowo niewielkie pieniądze.

Obowiązkowy w warsztacie samochodowym podnośnik

Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego to podstawa? Na pewno mowa tutaj o specjalnych podnośnikach, które powinny być solidne i dobre jakościowo. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że ich ewentualne awarie mogą skończyć się naprawdę źle. Podnośniki samochodowe podzielić można np. na podnośniki słupkowe, trapezowe, hydrauliczne, mechaniczne, żaby itd. Podczas dokonywania wyboru warto zastanowić się nad tym, jak często urządzenie będzie wykorzystywane i w jakich warunkach.

W przypadku lekkich samochodów osobowych sprawdzi się nawet prosty lewarek trapezowy. Jednak w profesjonalnym warsztacie samochodowym lepszym wyborem może być podnośnik słupkowy lub podnośnik typu żaba.

Co jeszcze musi się znaleźć w warsztacie samochodowym?

W okresie silnych mrozów nieocenionym urządzeniem jest oczywiście prostownik samochodowy. Sprawdzi się on także wówczas, gdy w aucie na noc pozostaną włączone światła. Obecnie dużą popularnością cieszą się prostowniki mikroprocesorowe. Samodzielnie dozują one napięcie i prąd ładowania. Ponadto pozwalają na sprawdzenie stanu naładowania akumulatora i same przełączają się na ładowanie akumulatorów 6/12V.

Jakie jeszcze narządzie wybrać do warsztatu samochodowego? Warto na pewno zadbać o odpowiedni klucz udarowy, który może być zasilany elektrycznie, akumulatoro lub sprężonym powietrzem ze wspomnianego już kompresowa. Osoby, którym zależy na sile i dużym momencie, mogą zdecydować się na klucz pneumatyczny o mocy ponad 1000 Nm. Do lżejszych prac przeznaczone są natomiast klucze akumulatorowe o mocy 1000-200 Nm. Nie można także zapomnieć o specjalnych kluczach do kół – fajkowych lub krzyżakowych. Dobrze jest stawiać na produkty wykonane ze stali chromowo-wanadowej.

W niejednym warsztacie samochodowym nieoceniony może się okazać także pistolet lakierniczy służący do lakierowania pojazdów i nie tylko. Dzięki niemu można skrócić czas malowania, a przy okazji uzyskać naprawdę równą powierzchnię. Do wyboru są pistolety lakierniczy ze zbiornikiem lub wyposażone w węże służące do podłączenia do zbiornika zewnętrznego. Oczywiście do użytkowania takiego pistoletu konieczny jest jeszcze kompresor.

Warto ponadto pamiętać o zwykłych śrubokrętach czy wkrętakach. W pracy mechanika samochodowego to podstawa. Najlepsze na rynku produkty są wykonane ze stali chromowo-wanadowej bądź molibdenowo-wanadowej. Dobrym rozwiązaniem jest od razu zakup całego zestawu wkrętaków.