Budowa domu to spore wyzwanie. By zrealizować swoją wizję w prawidłowy sposób, musisz zdać sobie sprawę z wielu istotnych czynników. Przykładowo, jeśli nie da się połączyć budynku z gotową siecią kanalizacyjną, konieczne będzie zbudowanie przydomowego szamba. Jesteś w trakcie lub przed realizacją budowy takiego zbiornika dostosowanego do potrzeb swojego gospodarstwa? Zastanawiasz się, jaka pompa do szamba będzie najlepsza? Czytaj dalej, a wybór odpowiedniego urządzenia stanie się dla Ciebie znacznie prostszy.

Kiedy powinieneś zbudować szambo?

Zanim zastanowimy się, jaka pompa do szamba będzie dla Ciebie najlepsza, warto dokładnie omówić sobie zalety budowy takiego zbiornika. W szambo powinny zainwestować wszystkie osoby, których posesja nie jest połączona (oraz nie ma możliwości połączenia) z siecią kanalizacyjną. Każdy dom musi być wyposażony w rozwiązanie pozwalające na odprowadzanie i gromadzenie ścieków. W przypadku gruntów położonych z dala od najbliższej kanalizy budowa szamba jest koniecznością. Musisz jednak pamiętać o tym, że jego pojemność jest ograniczona i raz na jakiś czas trzeba zająć się jego opróżnieniem. Pomocna w tym wypadku może okazać się właśnie pompa zatapialna. Jest to urządzenie, przy pomocy którego w sprawny sposób opróżnisz swój zbiornik. Musi być ono jednak należycie dopasowane. By wybrać odpowiedni sprzęt, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników, na które zwracamy uwagę w tym tekście.

Jaka pompa zatapialna będzie odpowiednia do szamba?

Jaka pompa będzie odpowiednia do Twojego szamba? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie każdy rodzaj pompy sprawdzi się w przypadku tego zbiornika. Ma to związek z tym, że gromadzone w nim płyny charakteryzują się sporą ilością ciał długowłóknistych. W związku z tym ich wypompowanie wcale nie jest takie łatwe, a urządzenie musi oferować odpowiednie parametry, by zdołać kompleksowo opróżnić szambo. Na rynku jest dostępnych wiele typów pomp zatapialnych. Część z nich jest jednak dostosowana do pracy z czystą wodą lub wodą zabrudzoną. Obydwa rodzaje tego sprzętu nie poradzą sobie ze ściekami, dlatego podczas zakupów powinieneś zwrócić uwagę na zastosowanie wybranego urządzenia.

Na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę?

Szukając pompy do szamba, natrafisz zapewne na wiele modeli o różnych parametrach. Na co powinieneś zwrócić uwagę, by wybrać model dopasowany do swoich potrzeb? Przede wszystkim na wydajność urządzenia. Możliwości pompy powinny być wystarczające do tego, by opróżnić zawartość Twojego szamba. Poziom wydajności nie może być więc niższy od największego odpływu z przyboru podłączonego do zbiornika. Warto wziąć pod uwagę również moc pompy oraz na możliwości zanurzenia urządzenia w zbiorniku. Dla własnego komfortu postaw też na sprzęt o wadze, która nie będzie dla Ciebie uciążliwa. Niektóre osoby są też szczególnie wyczulone na hałas, a trzeba przyznać, że pompa potrafi pracować naprawdę głośno. Jeśli należysz do osób, które źle znoszą głośne dźwięki, postaraj się znaleźć dla siebie model emitujący mniejszą ilość decybeli. Decydując się na zakup pompy, chciałbyś zapewne, by sprzęt służył Ci przez wiele lat. Spore znaczenie ma w tym przypadku jakość wykonania oraz materiały, z których skonstruowano urządzenie. Zalecamy inwestycję w asortyment przygotowany przez producentów o uznanej marce. Polecamy też modele o żeliwnej obudowie. Materiał ten wykazuje odporność na kwasy, które są obecne w ściekach.

Zbiornik jedno- czy dwukomorowy?

Zakup pompy do szamba powinien być również dostosowany do jego rodzaju. W przypadku rozwiązań przydomowych najczęściej stosuje się zbiorniki jedno- lub dwukomorowe. Na czym polega różnica? W szambie jednokomorowym gromadzone są wszystkie rodzaje zanieczyszczeń. Mowa tu zarówno o zabrudzonej wodzie, jak i wspomnianych już w naszym tekście zanieczyszczeniach długowłóknistych. W takim przypadku potrzebny będzie Ci naprawdę solidny i wydajnie pracujący sprzęt. Powinieneś rozważyć również inwestycję w pompę wyposażoną w rozdrabniacz. Wszystkie zależy od tego, jakie rury będzie można podłączyć do urządzenia.

W zbiornikach dwukomorowych zanieczyszczenia długowłókniste są zbierane osobno, a brudna woda osobno. W takim przypadku sprawdzi się prosta pompa przeznaczona do pracy z brudną wodą. Nie ma więc konieczności inwestycji w specjalne urządzenia do ścieków.

Jaka pompa do szamba będzie odpowiednia? 

Wybór pompy zatapialnej jest więc kluczowy w kontekście prawidłowej obsługi przydomowego zbiornika ze ściekami. Jaka pompa do szamba będzie dla Ciebie najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju zbiornika, a także jego wielkości oraz wielkości i liczebności Twojego gospodarstwa. Pamiętaj, że sprzęt powinien być dopasowany do potrzeb Twojej rodziny, a jego wydajność powinna pokrywać się z największym odpływem z przyboru. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wybrać odpowiedni model tego urządzenia, skonsultuj się ze specjalistą z branży, który bez problemu pomoże Ci dopasować sprzęt do Twojego przydomowego zbiornika.