Spawarka to urządzenie często spotykane w wielu warsztatach, halach produkcyjnych czy innych zakładach pracy. Każdy miłośnik majsterkowania na pewno chociaż raz miał do czynienia ze spawaniem. Nic dziwnego. W końcu to wielce skuteczna metoda łączenia metalu. Jednak do prawidłowego działania spawarka potrzebuje między innymi specjalnych elektrod spawalniczych. Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Tego dowiesz się podczas lektury naszego dzisiejszego artykułu.
Spawanie elektryczne – czym właściwie jest?
Z pewnością wielokrotnie słyszałeś o spawarce czy spawaniu. Jednak czy wiesz, co tak właściwie kryje się za tym pojęciem? Spawanie elektryczne to jedna z metod łączenia ze sobą różnych materiałów – najczęściej metalu, ale i tworzyw sztucznych. Dokonuje się to poprzez stopienie surowców, a następnie ich zespolenie za pomocą tak zwanych elektrod otulonych.
Czym są elektrody spawalnicze?
Elektrody spawalnicze są niezbędnym elementem spawarki, bez którego jej prawidłowa praca nie byłaby możliwa. To właśnie elektrody są odpowiedzialne za wykonanie spoiwa, które następnie połączy ze sobą wszystkie spawane elementy. Elektrody zrobione są z metalowych rdzeni. To jednak nie wszystko. Gotowe rdzenie owijane są następnie w specjalną okleinę i tak przygotowane trafiają do naszych warsztatów.
Elektrody spawalnicze – rodzaje
Czy istnieje wyłącznie jeden rodzaj elektrod spawalniczych? Oczywiście, że nie! Wyróżniamy ich kilka długości i średnic. To, jaki rodzaj elektrody spawalniczej akurat zastosujesz, zależy przede wszystkim od materiału, który będziesz spawać, pozycji, w której będzie odbywał się cały proces, ale również warunków oraz spoiny. Najważniejszy jest jednak rodzaj spawarki, której zamierzasz użyć. Z tego powodu na rynku dostępnych jest kilka następujących rodzajów elektrod spawalniczych:
Elektrody rutylowe
To chyba najbardziej uniwersalny, a więc i najpopularniejszy rodzaj elektrod spawalniczych. Ten ich gatunek jest nie tylko ekonomiczny, ale również prosty w użyciu. Z tego powodu cieszy się dużym uznaniem nawet wśród majsterkowiczów-amatorów. Wykorzystuje się go do łączenia cienkich elementów i robienia krótkich łączeń. Niewątpliwym atutem takiej elektrody jest możliwość spawania w praktycznie każdych warunkach. Dodatkowo elektroda rutylowa wyróżnia się łatwą topliwością oraz brakiem rozprysków. Należy jednak pamiętać, że wykonane przez nią spoiwo może ulec pęknięciu.
Elektrody celulozowe
Dzięki elektrodom spawalniczym tego rodzaju będziesz mógł zająć się spawaniem także i na świeżym powietrzu, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych. A to wszystko dzięki ich wyjątkowej trwałości i odporności na uszkodzenia. Nie wymagają suszenia, a do tego są ekonomiczne. Umożliwiają spawanie w praktycznie każdej pozycji prądem stałym bądź przemiennym z biegunowością dodatnią.
Elektrody kwaśne
Tego rodzaju elektrody są podobne do elektrod rutylowych – mianowicie pozwalają one na wykonanie płaskich oraz gładkich spoin. Niestety nie są one tak trwałe, jak ich rutylowe odpowiedniki. Mimo tego ich suszenie przed użyciem nie jest konieczne. Idealnie sprawdzą się do spawania z użyciem prądu stałego z biegunowością ujemną lub przemienną. Spawanie z elektrodami kwaśnymi jest możliwe w kliku pozycjach – na przykład podolnej czy nabocznej.
Elektrody zasadowe
Inaczej zwane są również elektrodami niskowodorowymi. Przed użyciem należy je koniecznie dokładnie osuszyć. Dlaczego? W ich zasadowej otulinie znajdują się bowiem węglany magnezu i wapnia wraz z fluorytem. Suszenie takiej zasadowej elektrody pozwoli uzyskać spoinę odporną na pękanie i zdecydowanie mniej kruchą niż spoina uzyskana przez elektrodę rutylową. Niestety nie nadaje się ona do spawania w pozycji z góry na dół. Elektrodami zasadowymi najlepiej jest spawać elementy grube i sztywne.
Elektrody specjalne
Ciekawym rodzajem elektrod są tak zwane elektrody specjalne. Łączą one w sobie cechy dwóch różnych elektrod, by czerpać jak najwięcej z ich najlepszych właściwości. Ich głównym zadaniem jest jak najlepsza współpraca z wybranymi materiałami. Wyróżniamy ich kilka rodzajów: elektrody rutylowo-celulozowe, rutylowo-kwaśne oraz rutylowo-zasadowe.
Jak widzisz, istnieje wiele rodzajów elektrod spawalniczych, które możesz dopasować do swoich potrzeb i charakteru swojej pracy. Jeśli rozglądasz się za sprzętem, który przyda Ci się w spawalniczych wyzwaniach, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim nie tylko elektrody, ale i inne urządzenia i akcesoria, które z pewnością będą Ci potrzebne podczas pracy.